Постать українського гетьмана Івана Степановича Мазепи є чи не найяскравішою і найсуперечливішою в історії України. Не дивно тому, що образ цього історичного діяча, а також колізії його особистого життя викликали і викликають цікавість у творчості представників різних епох і народів: Франсуа Вольтер, Віктора Гюго, Проспера Меріме , Джорджа Гордона Байрона та багатьох інших.
У межах вивчення поеми поета-романтика Джорджа Байрона «Мазепа», було проведено урок зарубіжної літератури в 9-А класі Новоселицького ліцею №1, у співпраці з вчителем історії – Василем Трояновичем Горбатюком. Адже твір поета було написано у 1818 році. Сюжет для нього англійський поет знайшов в “Історії Карла XII” Вольтера (1731), в її IV розділі, де йдеться про Україну та гетьмана Мазепу, де Вольтер характеризує Україну як “країну, що завжди прагнула свободи й наполегливо боролася за її здобуття”.
Під час уроку ліцеїсти мали змогу дізнатися цікаві факти про відому постать нашої держави, продемонструвати свої знання з історії, і найголовніше: коли згадали про гетьмана Мазепу… Він був першим українським гетьманом, який незмінно володів гетьманською булавою протягом майже 22 років. Період його правління характеризувався економічним розвитком України-Гетьманщини, стабілізацією соціальної ситуації, піднесенням церковно-релігійного життя та культури.
Отже, Джордж Байрон творчо підійшов до опрацювання історичного матеріалу. Його поема поєднує як історичну правду, так і містить вагомий відсоток авторської вигадки, сповненої романтичного колориту…
Ми повинні знати історію своєї держави, яку в своїх творах описують світові поети.
Тетяна ДІДУХ-БОЙЧУК, вчитель зарубіжної літератури