У рамках проекту «Крок до зірок», учні 9-х класів Новоселицької гімназії разом з класними керівниками Блейбер С.О. та Лютик Л.П. і вчителем з правознавства Пивнюк Г.В. відвідали Новоселицький районний суд. Були присутні на двох засіданнях, головуючий суддя на яких був Вівчар Г.А., на першому розглядалася цивільна, про призначення аліментів, друга справа була кримінально. Дітям було дуже цікаво, (вони навіть не сиділи в телефонах) тому що якраз у їхньому віці вони вже самі несуть відповідальність за скоєні правопорушення.
Цю цікаву і корисну екскурсію на допомогли організувати керівник апарату Новоселицького районного суду, Довганюк Максим Сергійович. Максим Сергійович розповів учням про структуру судової системи.
У підлітків завжди виникає бажання стати незалежним, спробувати щось нове, побувати в новій, цікавій обстановці. Це природно і навіть корисно для підлітка – все це частина дорослішання. Але така поведінка може призвести до порушення прав інших дітей та закону.
Батькам слід розуміти, що основний вплив на правове виховання дитини робить сім’я. Вплив сім’ї на виховання дітей не можна замінити іншими заходами виховання. Тому дошкільні установи, школи та інші організації, які так чи інакше виконують функції по вихованню дітей, повинні тільки поповнювати сімейне виховання.
У випадку заподіяння шкоди неповнолітнім у віці від 14 до 18 років він відповідає на загальних підставах. Якщо в нього немає майна чи заробітку достатнього для відшкодування шкоди, шкода відшкодовується цілком чи у частині, якої не вистачає, його батьками.
Багато неповнолітніх, вчиняючи правопорушення або злочини, навіть не замислюються, що вони вже повною мірою підлягають відповідальності за скоєні ними діяння, а якщо й розуміють це – то помилково вважають, що можуть уникнути покарання, думаючи що, відповідальність наступає з більш пізнього віку.
Згідно ч. 2 ст. 22 КК України особи, що вчинили злочини у віці від чотирнадцяти до шістнадцяти років, підлягають кримінальній відповідальності лише за:
– умисне вбивство (статті 115-117 КК України).
Статтею 97 Кримінального кодексу України передбачено, що неповнолітнього, який вперше вчинив злочин невеликої тяжкості або необережний злочин середньої тяжкості, може бути звільнено від кримінальної відповідальності, якщо його виправлення можливе без застосування покарання. У цих випадках суд застосовує до неповнолітнього примусові заходи виховного характеру, а саме: застереження, обмеження дозвілля і встановлення особливих вимог до поведінки неповнолітнього, передача неповнолітнього під нагляд батьків чи осіб, які їх заміняють, чи під нагляд педагогічного або трудового колективу за його згодою, а також окремих громадян на їхнє прохання.
До неповнолітніх, визнаних винними у вчиненні злочину, судом можуть бути застосовані такі основні види покарань: штраф; громадські роботи; виправні роботи; арешт; позбавлення волі на певний строк.
Штраф застосовується лише до неповнолітніх, що мають самостійний доход, власні кошти або майно, на яке може бути звернене стягнення.
Розмір штрафу, в тому числі за вчинення злочину, за який передбачено основне покарання лише у виді штрафу понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, встановлюється судом залежно від тяжкості вчиненого злочину та з урахуванням майнового стану неповнолітнього в межах до п’ятисот встановлених законодавством неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Важливо знати, що не знання закону не звільняє від відповідальності.
Прес – центр “Об’єктив”9-х класів