106 років відділяють нас від того знаменного дня, коли 3 листопада 1918 року в Чернівцях велелюдне Буковинське віче вперше сповістило світові про споконвічне прагнення буковинців домогтися «прилучення… до України». З цього приводу в малій залі Будинку культури Новоселиці для учнів Новоселицького ліцею №1 відбулися заходи до 106-ї річниці Буковинського віча.
Від ведучих, Олени Єршової та Даніели Федик, учні дізналися про історичні події, що відбувалися на Буковині упродовж жовтня-листопада 1918 року, про створення «Українського Крайового Комітету Буковини» – буковинської секції Української Національної Ради. Його очолив Омелян Попович – громадський, політичний та освітянський діяч Буковини, учений педагог і філолог, письменник, редактор багатьох періодичних видань, який зробив значний внесок у становлення освіти в краї і ще за життя був названий “батьком шкільництва на Буковині”.
Діти дізналися більш детально про народні збори, організовані 3 листопада 1918 року в місті Чернівці. Зачитали ухвалу, кульмінацією якої була остання вимога, сформульована на самому вічі його рядовими учасниками: «Віче бажає прилучення австрійської часті української землі до України». Результатом Віче стало проголошення возз’єднання Північної Буковини із Західно-Українською Народною Республікою та подальшу Злуку з «Великою Україною».
Буковинське народне віче це визначна подія для кожного буковинця, про неї пам’ятають і сьогодні. Хоча рішення так званого референдуму не було виконано, проте дана подія назавжди закарбувалась в пам’яті кожного буковинця та формує правову свідомість справжнього громадянина, який бажає жити в єдиній, незалежній та неподільній державі.
Наталія Підлісна, класний керівник 7-А класу