Пам’ятка батькам підлітків

Підлітковий вік є складним періодом для особистості як психофізіологічно, так і соціально. Стрімкий фізичний розвиток характеризується збільшенням зросту та маси тіла, підвищенням концентрації рівня гормонів у крові через посилення функціонування гіпофіза, гіпоталамуса, надниркових залоз та інших складових ендокринної системи, статеве дозрівання зумовлюють зміни у психологічних характеристиках особистості. У підлітковому віці індивід стає більш агресивним, нестриманим, імпульсивним, чутливим до зовнішньої критики. Особистість як соціальне утворення завершує формуватися саме у перехідний період – від дитинства до молодості. У підлітка формується система цінностей, світогляд, а також завершується створення мережі соціальних контактів, формування поведінкових моделей. Поведінка підлітка характеризується перепадами настрою, демонстративністю, бурхливістю реакцій. Тому саме у цей складний для дитини час дуже важливою є підтримка батьків.

Батькам підлітка варто із розумінням ставитися до змін у поведінці підлітка. Важливо делікатно цікавитися справами дитини, щиро підтримувати у прагненні до змін. Проте важливо пам’ятати про виховний вплив – проводити бесіди про дотримання норм і правил у поведінці, заохочувати до виконання домашніх обов’язків, тактовно контролювати місце знаходження і коло спілкування. Батькам у складний підлітковий період потрібно бути поруч із дитиною, яка попри зовнішню демонстративність і холодність, потребує підтримки. Розуміння психологічних особливостей підлітка сприяє зменшенню частости виникнення сімейних конфліктів, покращенню взаєморозуміння.

Пропонуємо декілька рекомендацій для налагодження спілкування:

  • цікавтеся життям сина чи доньки, спілкуйтеся вдома не лише про шкільні справи, а й про захоплення, музику, кіно, літературу, спорт, тощо;

  • демонструйте гідний приклад — підліток несвідомо переймає модель поведінки батьків, їх звички та уподобання;

  • дотримуйтеся “золотої середини” – контролюйте успішність, відвідування навчального закладу, цікавтеся справами дитини у школі та поза нею, ставтеся до сина чи доньки як до дорослої особистості, виховуйте відповідальність за свої вчинки;

  • залучайте сина чи доньку до планування сімейного дозвілля, хатніх справ, розподілу сімейного бюджету;

  • довіряйте сину чи доньці – для підлітка дуже важлива підтримка батьків;

  • застосовуйте прийнятні методи покарання, найкраще — бесіду;

  • зважайте на інтереси та позитивні захоплення сина чи доньки;

  • підтримуйте успіхи дитини, підкреслюйте досягнення;

  • тактовно зауважуйте недоліки, не порівнюйте сина чи доньку із дітьми знайомих, друзів, родичів, тощо;

  • за можливості залучайте до гуртків, спортивних секцій, центрів юнацької творчості, мовних клубів.

Шановні батьки!

Пам’ятайте, що дитина у підлітковому віці переживає один із найскладніших періодів життя. Будьте поруч, підтримуйте, спілкуйтеся зі своєю дитиною, контролюйте місце перебування дітей, проводьте разом змістовне дозвілля, підтримуйте позитивне хобі дітей, поважайте їх особистий простір. Будьте, передусім, батьками, а вже потім – друзями дитини.

Ваша власна поведінка — найвирішальніша річ.

Ви думаєте, що виховуєте дитину тільки тоді,
коли з нею розмовляєте чи караєте її.
Ви виховуєте її кожну мить Вашого життя,
навіть тоді, коли Вас немає вдома”

А.С. Макаренко